
Zadovoljni z minulo sezono, v novo s spremembami in močnejši
S tekmami v kadetskem državnem prvenstvu se je prejšnji konec tedna končala letošnja sezona za Calcit Volley. V dolgi in naporni sezoni so za največ veselja, ob tistih najmlajših, ki se šele spoznavajo z odbojkarskimi veščinami, v kamniškem taboru poskrbele varovanke Gregorja Rozmana, ki so osvojile obe domači lovoriki. Z drugim mestom v državnem prvenstvu so se izkazali tudi odbojkarji prve moške ekipe, v mlajših kategorijah so bile najboljše mladinke s petim mestom. O minuli sezoni in o že znanih spremembah pred novo sezono smo se pogovarjali s predsednikom kluba, Gregorjem Hribarjem.
Gospod predsednik, prva ženska ekipa je v izredno zanimivem finalu končnice premagala Novo KBM Branik in tako še tretjič zaporedoma, skupaj pa šestič, osvojila naslov državnih prvakinj. Glede na sestavo ekipe bi lahko rekli, da tudi pričakovano?
»Ne spomnim se, da bi kdaj kakšna ekipa imela štiri zaključne žoge, ki so odločale o naslovu državnega prvaka, in jih ni izkoristila. V četrti finalni tekmi naše igralke niso bile več tako samozavestne, kot so bile do tretje tekme, vendar je pohvalno, da so se po zaostanku z 1:2 v nizih vrnile v igro in na koncu le zaključile tokrat tretjo zaključno žogo. Sicer pa tudi sam menim, da smo imeli v domačem prvenstvu najbolj kakovostno zasedbo, kar smo na vseh domačih tekmovanjih tudi potrdili. Bili smo najboljša slovenska ekipa v srednjeevropski ligi, osvojili smo pokalno tekmovanje, v prvenstvu pa smo izgubili le dve tekmi. Verjetno bi bilo najbolj realno, da bi dobili že omenjeno tretjo tekmo v Kamniku, ko smo bili tik pred zdajci. Pohvaliti moram tudi mariborsko ekipo, ki je bila sestavljena nekoliko drugače od naše in je med sezono zelo napredovala.«
Prvi naslov je ženska ekipa osvojila leta 2010, vendar se je od takrat do danes v klubu marsikaj spremenilo. Zdaj v Kamnik prihajajo tudi mlade, nadarjene igralke, tako postajate vse bolj tudi center slovenske ženske odbojke.
»Ko smo tudi za žensko ekipo imeli nekaj več finančnih sredstev, smo bili na začetku prisiljeni iti v nakupe, saj še nismo imeli dovolj kakovostnih domačih igralk. Tudi v letošnji sezoni smo imeli nekaj izkušenih, vrhunskih odbojkaric, je pa res, da so zdaj, lahko bi rekel, da z izjemo Štajerske, v našem klubu vse najboljše nadarjene slovenske igralke. To je pot, ki ji bomo sledili tudi v prihodnje. Z mladimi močmi ekipa pridobiva svežino in predrznost, kakovost pa ji dodajo izkušene igralke, saj samo z mladimi na tej ravni ne moreš igrati.«
V velikem finalu igra tudi moška ekipa, ki je bila pod vašim vodstvom na klopi v začetku tega tisočletja trikrat zaporedoma državni prvak. Tudi z moško ekipo v zadnjem desetletju bolj ali manj redno igrate v finalu, kjer pa je ACH Volley za vas še nepremagljiv.
»Naš položaj je glede drugih slovenskih klubov dokaj specifičen. Po eni strani imamo, kar se dvorane tiče, relativno slabe pogoje za delo, če ne celo najslabše. Težava ni samo v tem, da je naša dvorana prenizka in zastarela, je tudi prezasedena, tako da v dopoldanskem času treniramo v Ljubljani. Toda po drugi strani je res, da imamo močnega pokrovitelja, kar ni pravilo v slovenskem športu, predvsem pa pokrovitelja, ki nas že vrsto let podpira in razume naše težave. Mi se trudimo, da bi zadostili zahtevam, ki jih ima pokrovitelj do nas, zato skušamo svoje cilje nadgrajevati in iti še korak naprej, vendar je v moški odbojki ACH Volley tisti, ki največ vlaga v ekipo, zato je nam težje priti do samega vrha. Seveda se bomo tudi v letošnjem finalu končnice borili do zadnje točke.«
Ne smemo pozabiti na obe drugi članski ekipi, ki sta vezni člen med mladinsko selekcijo in prvo ekipo. V letošnji sezoni so dekleta spet igrale v 1B. ligi, kjer so bile šeste, kar je glede na to, da je pred sezono kar nekaj igralk odšlo v prvo ekipo, uspeh, fantje so bili v 2. DOL četrti, igrali pa so brez Nika Mujanovića, ki je tudi igral za prvo člansko ekipo.
»V teh ekipah rezultat ni v ospredju, ker je pomembnejše, da se igralke in igralci razvijajo, zato ni dobro, da so obremenjeni še z rezultatom. Toda po drugi strani, če ni nobenih rezultatskih ciljev, to spet ni v redu. Zato moramo najti pravo pot, da igralke in igralci napredujejo in da so še vedno konkurenčni. Rezultat v teh kategorijah nam za zdaj ni prioriteta, razen če se bomo odločili, da bi v prihodnji sezoni tudi fante skušali spraviti v 1B. ligo, vendar je o tem še prezgodaj govoriti. Drugače pa je bistvo, da igrajo, da igrajo tisti, ki bi v prihodnosti imeli možnost igrati tudi v prvi ekipi, kar pa nam vedno ne uspeva. Naša želja je, da bi imeli več domačih igralk in igralcev, ki bi igrali na višji ravni. Bistveno je, da bi imeli v vsaki generaciji enega ali dva izvenserijska igralca oziroma igralki, in bi bilo že dovolj. Zato tudi v kadetski in mladinski kategoriji ne lovimo rezultatov, osebno pa si najbolj želim, da bi bilo v prihodnosti čim več deklet in fantov sposobnih igrati v prvi članski državni ligi.«
Če se dotakneva še najmlajših, kjer se šele učijo igrati odbojko. Tu je zelo pomembna tudi množičnost. Ali je zaradi covida-19 zaznati kakšen padec, je zdaj manj zanimanja?
»Niti ne, prej nasprotno, saj smo imeli celo večje število vpisanih kot prej. Programi so polni, tako da smo imeli v minuli sezoni srečo, da smo dobili še nekaj dvoran in trenerjev, tako da smo napolnili celo tri dodatne ekipe, tako da je bilo število igralk in igralcev večje kot prejšnja leta.«
To je torej samo še en razlog več po novi dvorani, ki bi jo v klubu nujno potrebovali.
»To pa zagotovo, saj se razkorak med našimi zmožnostmi in ponudbo občine povečuje. Mi bi samo za svoje potrebe potrebovali svojo dvorano, če bi želeli izpeljati vse programe, pa nikoli ne bi samevala. Imamo dve članski ekipi, ki bi dopoldne v miru trenirali, potem še zvečer, in če bi imeli svojo dvorano, bi lahko nekateri mlajši trenirali že pred šolo. Dejansko bi eno dvorani napolnili samo z našimi programi in treningi.«
Še pogled v prihodnjo sezono. Ali v mlajših kategorijah pripravljate kaj novega?
»V novi sezoni uvajamo veliko spremembo. Tako bo Gašper Ribič pri fantih skrbel za drugo člansko ekipo in mladince, hkrati pa bo tudi vodja celotnega pogona mlajših selekcij, pri dekletih pa bo to Aljoša Jemec, ki se tako vrača v klub. Vendar bo Jemec samo koordinator, medtem ko bo Tjaša Gadža še naprej vodila drugo člansko ekipo in mladinke. Vesel sem, da smo se tako z Ribičem kot Jemcem uspeli dogovoriti in upam, da bosta na tem položaju ostala dlje časa. Želimo namreč privabiti vse perspektivne igralke in igralce.«
Kako pa je z igralskim kadrom pri obeh prvih članskih ekipah, se že ve, kdo prihaja in kdo odhaja, kako je s trenerskim kadrom?
»Glede trenerskega kadra lahko povem, da bosta tako Gregor Rozman kot Matija Pleško imela nova pomočnika. Rozmanu bo pomagal Simon Krakar z Grosuplja, Plešku pa Jurij Žavbi, ki je do zdaj vodil Črnučane. Glede igralskega kadra lahko povem le, da sta jedri obeh ekip bolj ali manj znani in da bo kar nekaj sprememb.«